Hejsan alla föräldrar!
Dag tre har officiellt passerat och dagarna här på Solbacka blir bara bättre och bättre! Idag så är det jag, Melker Höök aka ditt barns favorit ledare, som skriver blogginlägg 😉 Jag är skön grabb från Kungsholmen som är fadder till rummet Svampbob som består av de mysiga killarna Theo I och Nicolas. Sportcamp har varit en del av mitt liv i många år då jag både gått konfa, ledarskapslägeret och nu är ledare sedan två år tillbaka. Jag minns hur kul jag hade i Trosa när jag var konfirmand, så att vara en del av andra ungdomars upplevelse känns otroligt.
Dagen började som vanligt med att konfirmanderna blev väckta vid 7:30 för att sedan röra sig mot matsalen för att käka dagens viktigaste mål. Vi möttes inte av en lika stark och strålande sol som gårdagen erbjöd men den kikade fram då och då och en sak som bestod var konfirmandernas toppen humör.

Efter frukosten så var det dags för dag 2 av den erkända städtävlingen. Den går ut på att varje morgon mellan frukost och lektion så ska konfirmanderna jobba tillsammans i sina rumsindelningar och städa sitt egna rum och även ett utvalt område som dom blivit tilldelade. Efter detta så kollar ledarna rummen och områdena för att ge poäng baserat på hur rena dom va. Varje vecka så kommer det rum som har samlat ihop mest poäng få ett välförtjänt pris. Vi ledare upplevde verkligen att alla konfirmander var så mycket mer taggade på dagens städning. Jag tror verkligen att gårdagens feedback och poäng gav dom motivation. Jag måste ge extra cred till ”laxarnas” rum som består av Ville, Douglas, Axel D och Theodor då dom verkligen höjde sina poäng jämfört med gårdagens. Bra jobbat grabbar!
Därefter var det dags för lektion där dagens tema var tillit. Vår egna utbildare Måns valde att gå ut med konfirmanderna för att göra en övning där gruppen skulle falla i varandras armar. Alla var modiga och tyckte att det var skönt att komma ut i solen. Gruppen diskuterade sedan dödstraff och om det bör existera eller inte. Det var mycket intressant att höra allas tankar och idéer om moral och etik.

Lunch bestod av potatisbullar med de klassiska tillbehören fläsk och sylt. Det gick verkligen hem och majoriteten ville ha flera portioner.

Sedan var det dags för dagens Me-Time vilket funkade superbra idag igen. Me-Time är en stund där konfirmanderna får sitta utspritt på gräsmattan och samla sina tankar för sig själva. Det var en del som hade utryckt hur gårdagens Me-Time var tråkig då dom inte riktigt förstod poängen. Idag så hörde jag dock inga klagomål. Det känns verkligen som att alla har börjat förstå konceptet och inse hur viktigt det är att få en stund för sig själv under dessa intensiva dagar.
Nu var det dags att köra aktiviteter, och dagens var fotboll och boxning. På boxningen så fick konfirmanderna ett intensivt och tufft träningspass. Dom fick både träna sina jabbs och utföra kombinationer mot pads, Saga visade verkligen vad hon gick för och gav sitt allt. Kul att se!


Fotbollen var också livlig då konfirmanderna både sprang ett flertal varv runt planen för uppvärmning och övade passaningar för att därefter spela en intensiv match. Det va roligt att se Thea och Douglas ge 100% på planen. Sjukt bra energi och attityd!
Kvällens middag var panerad fisk, bakad potatis, ärtor och en fräsch sommarsallad. Mitt i middagen blev vi avbrutna av träsktrollet Jack och prinsessan Karl som introducerade kvällens aktivitet: Multiboll. Det var en super jämn och rolig match som slutade med att prinsessorna tog hem segern. Prinsessan Filippa S satte ett otroligt mål med den amerikanska fotbollen. Ett samtal till NFL inträffade inom kort efter.

Precis som igår satt många på fritiden och körde kort med varandra. Vi var ett stort gäng som körde UNO vilket var superkul. Det var även en grupp på 10 pers som hade en liten SpikeBall turnering utomhus. Även på fritiden ville konfisarna sporta med varandra! Man kan lungt säga att dom sover gott om nätterna 😉
Dagen avslutades med en vacker andakt som hölls av vår ledare Vendela. Stort tack att du som delade med dig! Därefter var det dags att lägga sig efter en lång och intensiv dag. Jag är supertaggad på morgondagen och är nästan helt säker att alla konfisar känner som jag gör!
Melker