Sportcamp

  • Om oss
  • Konfirmationsläger
    • Konfirmationen
  • Läger
    • DayCamp
    • SportCamp Solbacka
    • Ledarskapsläger i Järvsö
  • Vuxenläger
  • Galleri
  • Blogg
  • Anmälan
  • Kontakt
Ledarskapsläger Järvsö
onsdag, 05 juli 2023 / Published in Okategoriserade

Konfa 1 2023 Dag 10

Hej alla blogg läsare idag är det jag, Eleni Pispas som har fått äran att skriva dagens blogginlägg för att uppdatera alla er där hemma om hur fantastiskt vi har det här på Kaggeholm slott. När jag inte njuter av sommaren på SportCamp med era fantastiska tonåringar så pluggar jag affärsjuridik nere i Lund. Mina stora intressen är träning, ridning och att hänga med mina nära och kära. I år har jag fått äran att vara fadder till det bästa rummet, Hov1, där de stålande tjejerna Kyra, Lovisa h och Agnes bor.

Idag vaknade jag upp tillsammans med hajkgrupp 1 på en kall men härlig hajkplats vid halv åtta. Konfirmanderna var väldigt glada, men trötta men efter goda mackor packade vi ihop och begav oss till slottet där vi tog en skön och behövlig sovmorgon fram till lunch. På hajken fick de bland annat ta del av soluppgången och det blev mycket mysigt snack in på småtimmarna. Den andra hajk-gruppen blev väckt 7:30 i vanlig ordning och efter det följde lektion med Måns. För att få veta vad Måns pratade om på lektionen så kommer ett surprise inlägg på Instagram, så håll utskick!! I slutet av lektionen överraskade Måns konfirmanderna med afrikansk dans som vår kock Osman höll i, där Fabian och Mathilda verkligen fick till det!! Vid lunch samlades båda grupperna och vi hade en gemensam lunch tillsammans ute i solen där vi åt en favorit i repris köttbullar med makaroner. MUMS!

Douglas med fadder Melina!

Efter lunch blev det dags för vår dagliga ME-time. På ME-time är läsning, solning och att skriva brev eller andakt i fokus. Timmen bjöd på bra väder och redan då kunde man utesluta regn för andra hajkgruppen. När me-time var slut var det dags för andra gruppen att gå på hajk. Hajk grupp 2 packade snabbt in allt i deras ryggsäckar samt plockade på sig mellis för att sedan börja vandra till hajkplatsen där Arvid och John var dem som tog täten och höll takten. Efter ca 30 minuters promenad kom gruppen fram och sedan var det dags för lek. Det blev dunken och musik lek, vilket följdes upp med bad från klipporna. Till middag blev det en klassisk korvgrillning och alla anslöt runt lägerelden med sin egen täljda grillpinne. Kvällen fortsatte med Maffia och bland annat Marshmallow och S’moresgrillning. Där Ivar, Ruben och Theo k imponerade med att äta så mycket det bara kunde.

Elsa, Filippa och Olivia!

Medan hajkgrupp 2 befann sig på hajkplatsen och hade det mysigt så gick konfirmanderna från hajkgrupp 1 ner till stranden efter me-time där vi spelade volleybolltunering, spike-ball, fotboll och hade det allmänt bra med strålande väder. Under volleybollen blev det många långa bollar och smashar där Olivia och Erik briljerande. Efter häng och bad åt vi en gemensam middag där det serverades fiskgryta vilket var en riktig hit tyckte Siri, Tilde, Lovisa b och Elise.

Henning, Elise och Lovisa b!
Tilde, Molly och Kyra!

Dagen gick mot sitt slut och avslutades med en klassisk brännboll där Alex M och Filip gjorde massor med home-runs. Bra jobbat!! Efter kvällsaktiviteten blev de lite mys pys då det var filmkväll som stod på schemat för konfirmanderna som var kvar på slottet. Filmen som spelades var prinsen av Egypten.   Denna dag har varit aktiv och händelserik. Första hajkgruppen fick en väldigt lyckad hajk, trots att vädret var lite turbulent och jag tror att andra hajkgruppen kommer få det minst lika bra, speciellt eftersom att det har varit så fint väder idag.

Fadder Melker, Alex M och Erik!

Jag vill avsluta detta blogginlägg med ett stort tack till er föräldrar. Tack så mycket för att vi får låna era ungdomar, varenda en är fantastisk! Jag kunde verkligen inte ha önskat ett bättre sätt att spendera tre veckor av min sommar på. Stort tack!!!

Godnatt och tack för mig!

Massa kramar,

Eleni

What you can read next

Konfa 1, dag 4
Ledarskapsläger 2020 Dag 3 & 4
Ledarskapslägret dag 9+10

Lämna ett svar Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Ledarskapslägret dag 9+10

    Hejsan allihopa! Idag är jag, Hanna, tillbaka f...
  • Ledarskapslägret Dag 8

    Godkväll från Järvsö och ledarskapslägret. Dage...
  • Ledarskap: Dag 7

    Hej igen bloggen! Nu är Vendela tillbaka än en ...
  • Konfa 2 2023 Dag 16

    Hej alla nära och kära! Idag är det Emily som s...
  • Konfa 2 2023 dag 14

    Hej alla underbara som läser bloggen idag.&nbsp...

Senaste kommentarer

    Kategorier

    • Kaggeholm
    • Ledarskapsläger
    • Los Angeles
    • MultiSport i Frankrike
    • Okategoriserade
    • Trosa
    Boka läger
    Följ vår blogg

    Kontakt

    +46 70 675 25 95 info@sportcamp.se

    © 2022 SportCamp. All Rights Reserved.

    TOP